şeker otu tütüne alternatif olacak mı

     şeker otu tütüne alternatif olacak mı   

        

Adıyaman Üniversitesinden Doç.Dr. Gökhan Büyük, Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü zorlu Turanlı'nın da içinde bulunduğu 16 kişilik kurul ile ilçedeki şeker otu (stevia) tesislerinde araştırma yaparken, Adıyaman'da şeker otunun Adıyaman tütününe alternatif olacağını söylemiş oldu. Bu yıl 20 dekarlık alanda ekim yaptıklarını özetleyen Büyük, şeker otu projesini GAP idaresinin de desteklediğini söyledi.

Çoruk yolundaki stevia üretim tesislerine gelen kurul, tesis sahibi Selahattin itimatç'den bilgi aldı. Stevia tarlasını ve fide üretim tesislerini gezen kurul daha sonrasında Balıkesir Büyükkent Çifti Eğitim Merkezini de ziyaret etti. Şeker otu için ekstrasyon tesisi de kurmayı hedeflediklerini özetleyen Adıyaman Üniversitesi tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan yardımcısı Doç Dr. Gökhan Büyük, "Adıyaman Üniversitesi ve Kahta Ziraat Odası Başkanlığı ile beraber GAP İdaresinin desteklediği alternatif nebat olan stevia bitkisinin Adıyaman ilinde üretimi ve şeker otu özetinin çıkarılması ile ilgili bir proje çerçevesinde Balıkesir'in Burhaniye ilçesine geldik. Burada, Selahattin itimatç beyin arazisini ziyaret ettik. İlimiz, daha önce Adıyaman tütünü ekimi ile Çelikhan tütünü üretimi ile anılmaktaydı. 2007 yılından itibaren tütün alımları azaldığı için üreticilere alternatif bir nebat sunulamadı. Tünün üretimi yapan ufak aile işletmelerini daha uygun bir nebat olan stevia bitkisi ile tanıştırmak istiyoruz. Bunu ilimizde yaygınlaştırmak, yaprak üretiminden şeker özeti çıkarabilmek için bir tesis kurma çabaları içerisindeyiz. Bunun için kalkınma ajansına bir proje verdik Kahta Ziraat Odası ve Adıyaman Üniversitesi olarak. Bu şekilde ilimizde şeker otu üretiminin arttırılarak bir biyo tesis ve şeker özetinin çıkarılması ile ülke ekonomisine ve ilimiz tarımsal ekonomisine katkı sağmayı amaçlıyoruz" dedi.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü zorlu Turanlı da, "Tütüne alternatif olarak arayış içindeydik. Adıyaman Üniversitesindeki hocalarımızla birlikte şeker otu denemesi yaptık. Adıyaman ili Kahta ilçemizde 20 dönüm şeker otu denemesi yapmış olduk. Biz burada da şeker otunun iyi mi üretildiğini nasıl pazar bulduğunu öğrendik. 11 tane çiftçimiz ve 5 tane teknik elamanımızla beraber bu ziyarete geldik. Selahattin hocamızın bize anlattığına gore önümüzdeki yıllarda geleceği olan bir bitki. Biz bunu gidip Adıyaman ilinde daha da geliştirmek istiyoruz. Adıyaman'daki çiftçilerimizin dışarı göç etmemesi için bir alternatif ürün olacağına inanıyoruz" dedi. Tesis sahibi Selahattin güvenç ise, "Bu gün Adıyaman Üniversitesi stevia projesi kapsamında, 16 akademisyen, üretici ve proje yöneticisi ile beraber ziyarette bulundular. Bu yüzden mutluyuz. İnştanrı, daha da hızlı gelişmeye devam edeceğiz" dedi.