Güneydoğuya niçin kenevir izni yok

        Güneydoğuya niçin kenevir izni yok

 

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafından izin verilen iller arasında Güneydoğu’dan bir ilin olmamasını eleştirip çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi adına gereken iznin verilmesi talebinde bulundu.

 

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, kenevir konusunu meclise taşıyarak Adıyaman’ın kenevir yetiştirilen iller arasına alınması çağrısı yaptı.

 

 “12/6/1933 tarihli ve 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunun 23. Maddesi ile Kenevir Yetiştiriciliği ve denetim Hakkında Yönetmeliğin 5. Maddesi uyarmanca ülkemizde izinli kenevir yetiştiriciliği;

Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak

 Illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilmektedir. Yönetmelikte belirtilen yerler dışında üretim yapılamamaktadır. Bilindiği üzere kenevir, ilaç yapımı (medikal), kâğıt yapımı, yakıt yapımı, kumaş yapımı, otomotiv sektörü ve kozmetik ürünleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Liflerinin dayanıklı ve çok uzun olması nedeniyle çuval, halat çanta, ağ yapımı vb. Alanlarda da sıklıkla tercih ediliyor. Endüstriyel kullanım alanı başta olmak üzere birçok kullanım alanı bulunan kenevirin ülke ekonomisine getirisi de oldukça yüksek düzeydedir” dedi.

 

"GÜNEYDOĞU'DAN TEK BİR İLE İZİN VERİLMEMİŞ OLMASI BÜYÜK EKSİKLİK"

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca izin verilen iller arasında Güneydoğu’dan bir ilin olmamasını eleştiren Tutdere, “Yönetmelikle belirlenen illerin sayısına bakıldığında üretim izni verilen mahallerin yeterli olmadığı göze çarpmaktadır. Özellikle, ekonomisi tarıma dayalı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden bir ya da birkaç ilin izin verilen mahaller arasında bulunmuyor olması başka bir eksiklik olarak göze çarpmaktadır. Bilindiği benzer biçimde Güneydoğu Anadolu bölgesi maksimum göç veren, özellikle mevsimlik tarım işçiliğinin yaygın olduğu ve mevsimlik ziraat işçiliği sebebiyle ‘ırgatlık yolunda’ birçok yurttaşımızı da yitirdiğimiz bir bölgedir” dedi.

 

ADIYAMAN İZİN İSTİYOR

Son yıllarda iktidarın Adıyaman ilinde yetişen kıyılmış tütün  olarak bilinen Adıyaman tütünü politikası sebebiyle Adıyaman başta olmak üzere pek çok ilde tütün emekcilerinin yasaklar ve yaptırımlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadığının altını çizen Tutdere, “Özellikle Adıyaman ilimizde son yasal düzenlemelerden sonra Çelikhan tütünü üretiminin her geçen gün daha da azalıyor olması, üreticilerimizin mevcut yasal düzenlemelerle beraber girmiş oldukları çıkmaz ve mağduriyetlerin bir nebze olsun giderilebilmesi adına Adıyaman ve ilçelerinin de ‘İzinli Kenevir Yetiştiriciliği’ meydana getirilen bölgeler arasına alınması gerekmektedir. Adıyaman kamuoyunun talep ve beklentisi de bu yöndedir. Bu sayede hem iktidarın tütün politikası sebebiyle mağdur olan Adıyamanlı üreticilerin ve bölge halkının mağduriyetleri giderilmiş, bununla birlikte Adıyaman’ın ülke ekonomisine sağladığı katkı arttırılmış olacaktır" ifadelerini kullandı.